Boğa Sperması

Anadolu Hayvancılık olarak ülkemizde nitelikli hayvan üretiminin gelişmesine ve çeşitliliğin artmasına yönelik çalışmalarımızla hayvan yetiştiricilerinin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Hızla artan nüfus, süt ve süt ürünlerine olan ihtiyacın ve bu ihtiyacın karşılanması için hayvan üretiminde verimin arttırılmasını gerektiriyor. Dünyanın farklı bölgelerinde verimi yüksek hayvanların sperma ve embriyoları ile başka ülkelerdeki verimi düşük hayvanlara gen aktarımı yapılmakta ve bu yolla hayvanların verimi artırılmaktadır. Anadolu Hayvancılık olarak verimli hayvan yetiştiren ülkelerden boğa sperması ithalatı yaparak ülkemizdeki hayvanların veriminin artmasına katkı sağlıyoruz. İthal ettiğimiz boğa spermasıyla et ve süt üretiminde büyük artış sağlanırken, kalitede de ciddi artışlar sağlanmıştır. Boğa sperması ithalatı ile doğumsal anomali ve düşük verimli yavruların oluşmasının da büyük ölçüde önüne geçilmiştir.

Boğa sperması, embriyo, damızlık hayvan, suni tohumlama malzemeleri, kolostrum ve süt yönetimi ekipmanları ve ayak-boynuz bakımında kullanılan ürünleri ABD, Kanada, Hollanda, Fransa, Almanya, İtalya gibi ülkelerden ithal ediyoruz. İthal ettiğimiz spermalar döl kontrolü yapılmış dünyanın en kaliteli spermalarıdır. Anadolu Hayvancılık, bu ülkelerdeki ünlü firmaların Türkiye distribütörlüğünü yapmaktadır.  Ülkemizde sığır yetiştiricilerin en çok tercih ettiği Holstein, Simmental, Montbeliarde, Kırmızı Holstein, Jersey, Montofon, Avrupa Kırmızısı gibi ırkların spermalarını ithal ediyoruz. Özellikle yeni kurulan, kısa sürede kendi sürüsüne sahip olmak isteyen veya sürüsünü gençleştirme hedefi olan işletmeler için en doğru seçenek dişi sperma da şirketimiz tarafından ithal edilmektedir.

Spermaların uzun süre yaşamsal özelliklerini koruyabilmesi için uygulanan dondurma yöntemi en etkili yöntemdir. Özel yöntemlerle dondurulan spermalar -196°C sıcaklıkta uzun yıllar saklanabilmektedir. Dondurulmuş boğa sperması tohumlama zamanı geldiğinde hassas bir yöntemle çözdürülerek tohumlama yapılır. Spermanın dondurulması, saklanması, çözdürülmesi ve tohumlama yapılması aşamalarında çok hassas ve titiz bir çalışma gerekmektedir. Yapılacak hatalar spermanın bozulmasına ve tohumlamanın başarısız olmasına yol açar.

Anadolu Hayvancılık olarak her zaman birçok ırktan ve çeşitli genetik özelliklere sahip dondurulmuş boğa sperması bulunduruyor ve yurdun her yerindeki üreticilere ulaştırıyoruz.